Telefonszám

+36204537756

E-mail

info@gyogyuljfema.hu

Nyitvatartási idő

Bejelentkezés alapján

Hogyan védekezzünk a szövődmények ellen?

Először nézzük meg, hogy mi is az a cukorbetegség ( diabaetes mellitus ) röviden.
Központjában a szénhidrát anyagcsere zavara áll. Elmarad az inzulin hatás, az inzulin viszonylagos vagy teljes hiánya miatt.
Két típusát különböztetünk meg :
I. típusú: Ilyenkor a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei autoimmun vagy egyéb folyamat révén elpusztulnak vagy elveszítik inzulintermelő képességüket, ezért a vércukorszint egyensúlyban tartásához, inzulin adagolásra van szükség.
II. típusú: az életvitel negatív hatásai miatt ( mozgáshiány, stressz, nem megfelelő táplálkozás, elhízás…) kialakuló szénhidrát anyagcserezavar.
A hasnyálmirigy működését befolyásoló gyógyszerek ill. gyógynövények alkalmazásával az inzulintermelés egyensúlyban tartható, megfelelő életmód mellett.

Milyen tünetekre figyeljünk?

– fokozott szomjúság, aceton szagú lehelet
– gyakori vizeletürítés
– testsúlycsökkenés
– fáradtság
– nehezen gyógyuló sebek
– bőrviszketés
– lábikra görcs

Szövődményei

 
1. Neuropathia ( idegkárosodás): érzéskiesést, fájdalmat vagy zsibbadást okozhat az érintett területeken, leggyakrabban a végtagokban

2. Retinopathia ( szemészeti problémák) : Károsíthatja a szem ereit, ami vaksághoz is vezethet, ha nem kezelik megfelelően

3.Vesebetegség: A magas vércukorszint idővel károsíthatja a veséket, ami vesebetegséghez vagy végstádiumú veseelégtelenséghez vezethet. 

4. Szív – és érrendszeri betegségek: Növeli a szívinfarktus, stroke, magas vérnyomás , érszűkület kockázatát

5. Fekélyek és sebfertőzés: A neuropathia és a keringési problémák miatt a cukorbetegek hajlamosabbak lehetnek lábszárfekélyekre és sebfertőzésre, amik súlyosabb gondokat is okozhatnak

Most biztosan arra gondolsz, hogy ijesztegetni akarlak. Nem ez a célom, bár szerintem jobb mindig tisztában lenni a következményekkel.

Ha láttál már csúnya fekélyt, akkor tudod mire gondolok. Véleményem szerint mindig jobb valamit megelőzni, mint megvárni a rosszabbat.

Ugye mennyi problémát okozhat a nem megfelelő vércukorszint? ! 

Azáltal, hogy tartósan magas a vércukorszint, az érrendszer károsodik, ami magával vonja az egész szervezet tápanyag – és oxigénellátásának a zavarát, nem lesz megfelelő a salakanyagok eltávolítása sem, a sejtekben működési rendellenesség és elhalás alakul ki.

Mi az amit megtehetsz magadért?

  • Az első és legfontosabb a táplálkozásod megváltoztatása ( lassan felszívódó, alacsony glikémiás indexű szénhidrátok fogyasztása, zöldségek, hüvelyesek, olívaolaj, magas minőségű fehérjeforrások, rost fogyasztás fokozása , mert lassíthatják a szénhidrátok felszívódását
  • rendszeres testmozgás
  • napi megfelelő mennyiségű víz fogyasztása, tudom a csapból is ez folyik, hogy igyál vizet, de ez valóban az egyik legfontosabb dolog, ha azt szeretnénk, hogy a szervezetünk megfelelően működjön
  • folyamatos monitorizálás az alapellátásban
  • naponta ellenőrizd az éhgyomri vércukor szintedet
  • 3 havonta laborvizsgálat , ahol a haemoglobin A1C- t ellenőrzik, ezt orvosod, úgyis kérni fogja. Erről bővebb információt itt találsz, ha↓ érdekel:

https://www.webbeteg.hu/cikkek/adattar/20676/hgba1c-normal-ertek-es-eltero-szermuszint

Ami még segíthet :

A holnapi hírlevélben érkeznek azok a növények, ásványi anyagok és vitaminok, valamint , hogy miben segíthet a Bemer terápia használata. Ha érdekel iratkozz fel az oldal alján és tudj meg többet!
 
A cukorbetegség szövődményeit el lehet kerülni vagy legalábbis késleltetni, azonban ehhez nem elég az orvos, a dietetikus, a  segítő, TE vagy a legfontosabb láncszem a történetben, ugyanis egyedül a te érdeked , hogy megtegyél mindent azért, hogy minőségi életet élhess cukorbetegként is. NEHÉZ, ebben biztos vagyok, mert talán önmagunk  és szokásaink legyőzése a legnehezebb feladat, de hidd el , hogy képes vagy rá. Ha úgy érzed, szükséged lenne plusz támogatásra , keress meg bármelyik elérhetőségem. 
Úgy gondolom talán az étkezés megváltoztatása a legnehezebb, mert mindenki egyből arra gondol, hogy ízetlen, ehetetlen a diabetikus étel , azonban ez sincs így!
 Vannak jó receptjeim , amiket kipróbáltam. Igen, más ízű elsőre , mint a nagymamám főztje, de lehet jókat enni így is. 🙂

 

Ne felejts el feliratkozni és követni a Facebook oldalamat, lassan pedig a Tiktok-ra is kerülnek fel videók!

Csodaszép napot Nektek!♥ 🙂