Telefonszám

+36204537756

E-mail

info@gyogyuljfema.hu

Nyitvatartási idő

Bejelentkezés alapján

Természetes módszerek a frissességért

Ahogy a természet is megújul tavasszal, úgy mi emberek is érezhetjük, hogy megújulásra, frissességre vágyunk. A hideg téli hónapok után a tavasz hozza az újjászületéssel, energiával és vitalitással teli időszakot.

Mi lenne ennél jobb alkalom a szervezetünk támogatására, tisztulásának segítésére? De hogyan tudunk ehhez hozzájárulni?

A tavaszi fáradtság kialakulásában számos tényező játszhat szerepet. Az ásványi anyagok és vitaminok hiánya is okozhatja, hogy energiahiányban és  kimerültségben szenvedsz.  Néhány olyan ásványi anyag és vitamin, melyek hiánya hozzájárulhat a tavaszi fáradtsághoz:

  1. Vas: A vas fontos szerepet játszik a vérképzésben és az oxigénszállításban. A vas hiánya vérszegénységet okozhat, melynek tünetei közé tartozik a fáradtság és a kimerültség.

  2. Magnézium: A magnézium szükséges a szervezet számára a normális izom- és idegrendszer működéséhez, valamint fontos szerepet játszik az energia-anyagcserében. A magnéziumhiány hozzájárulhat a fáradtság és az energiaszint csökkenéséhez.

  3. Vitamin D: A D-vitamin hiánya gyakori probléma lehet, különösen télen, amikor kevesebb napfény éri az embereket. A D-vitamin szerepet játszik az immunrendszer működésében és az energiatermelésben is. Hiánya fokozhatja a fáradtságot és a levertséget.

  4. B-vitaminok: Különösen a B12-vitamin és a folsav hiánya hozzájárulhat a fáradtsághoz és az energiahiányhoz. Ezek a vitaminok fontosak az energiatermelésben és az idegrendszer megfelelő működésében.

  5. Vas és C-vitamin: Ezek az ásványi anyagok és vitaminok együtt segíthetik a vas felszívódását a szervezetben. A C-vitamin segíthet megelőzni a vas hiányát és ezáltal a vérszegénységet.

Mi köze a Fa elemnek a tavaszhoz?

A kínai gyógyászat ősi rendszerén belül az öt elem – fa, tűz, föld, fém és víz – kulcsfontosságú szerepet játszik a test és az egészség harmóniájának megértésében. Minden elem sajátos jellemzőkkel, energiákkal, kapcsolatokkal rendelkezik a testben és a környezetben egyaránt. Az elemek egyensúlyának megőrzése nélkül a test betegségekkel, fájdalommal és zavarokkal küzdhet.

A fa elem a tavaszhoz és a növekedéshez kapcsolódik. Az élénk zöld színek és a felfelé törő, lendületes energia jellemez minden fa elemhez tartozó jelenséget. A testben a fa elem az izmokhoz, a szemekhez, a májhoz és az epehólyaghoz kapcsolódik. Ezen belül is kiemelt figyelmet kap a máj, mint az energia tárolója és szabályozója.

A fa elem szerepe a testben és az életünkben hasonlóan fontos. Ahogyan a fa az erdő központi eleme, úgy a máj is központi szerepet tölt be testünkben. Megfelelő működése nélkül az energia stagnálhat és különböző problémák jelentkezhetnek, mint például az emésztési zavarok, a látásproblémák vagy az érzelmi labilitás.

A kínai gyógyászatban a fa elem egyensúlyának fenntartása érdekében az emberek gyakran alkalmazzák az akupunktúrát, a gyógynövényeket, a táplálkozási változtatásokat és az energia gyakorlatokat, mint például a tai chi vagy a qigong. Az évszakok változásakor, különösen a tavaszi időszakban, fontos hangsúlyt fektetni a máj támogatására és az energiák harmonizálására.

Regalen gyógynövény-koncentrátum Energy termék

Bioinformációs, komplex gyógynövény-koncentrátum 14-féle gyógynövényből.
Kiemelt hatásterületei: máj, epehólyag, belek, allergia, vér.

A Pentagram® regeneráció elvének és a hagyományos kínai orvoslásnak (hko) megfelelően a Regalen az 5 elem közül a Fa elemhez kapcsolódik, így elősegíti a Fához tartozó jin-jang szervpár, vagyis a máj, illetve az epehólyag energetikai harmóniájának helyreállítását. A Regalen alkalmazása egyúttal támogatja – az 5 elem sorrendjében a Fa után következő Tűzhöz tartozó – szervpárok, a szív és a vékonybél, illetve a szívburok és a hármas melegítő energetikai egyensúlyát.

Alkalmazása

Fizikai, testi szinten:
Az erős méregtelenítő, antioxidáns és regeneráló hatású növényi összetevőket nem csupán betegségmegelőzésre lehet felhasználni. Kiválóan alkalmazhatók emésztőszervi nehézségek, étvágytalanság, gyomorpanaszok, az epehólyag működési zavarai, epekő, felfújódás, asztma, fejfájás, migrén, bőrproblémák, allergia, ekcéma, pikkelysömör, általános kimerültség, tavaszi fáradtság, fényiszony esetén. Ugyancsak előnyös a használatuk bélparaziták ellen, a koleszterinszint csökkentésére, az immunrendszer támogatására, ízületi fájdalmak, porckorongsérv esetén, az onkológiai megbetegedések megelőzésére, a porcok regenerációjára és táplálására, a hajgyökér fájdalmaira, továbbá az egyes fertőző betegségek – például májgyulladás (hepatitis) vagy mononucleosis – következtében károsodott máj működésének javítására.

Lelki és szellemi szinten:
A máj és az epehólyag állapotával összefüggő lelki problémák és betegségek a következők: krónikus elégedetlenség, türelmetlenség, állandó indulatosság, dühkitörések, impulzív viselkedés, gyenge önkontroll, nagymértékű ingerlékenység, túlérzékenység lármára vagy erős illatokra és ízekre, rugalmatlan, homályos gondolkodás, kiegyensúlyozatlan viselkedés, túlzott tervezgetés, kiemelt figyelem a részletek iránt (szőrszálhasogatás).
Ezek az érzések, az effajta viselkedés hátrányosan befolyásolja a máj és az epehólyag működését. A Regalent az említett lelki problémák és betegségtünetek mérséklésére és megszüntetésére is fel lehet használni.
Alkalmazása testi és lelki szinten egyaránt előnyösen kiegészíthető a Protektin krémmel.

Összetevők

Apróbojtorján (párlófű) – Légzőszervi, gyomor-, epe-, máj- és vesebántalmak, továbbá gyomor- és bélhurut ellen használják (Rápóti–Romváry). Tonizálja az epeutakat, hígítja az epét, ezáltal gátolja az epekőképződést, serkenti az epe kiürülését, emellett gyulladásgátló és fertőzésellenes hatású (dr. Nagy Géza). Jó még bélgyulladásra, szívgyengeségre, fáradtságra.

Vérehulló fecskefű – Igen értékes gyógynövény, tejnedve mintegy 20 alkaloidát tartalmaz. Oldja az epeutak és a hörgők görcsét, fokozza az epe- és a hasnyálmirigynedv-elválasztást, javítja a májműködést, nyugtat (dr. Oláh Andor). Epe- és májbajok, valamint gyomor- és bélhurut ellen keverékekben használják, gyógyszeripari alapanyag is (Rápóti–Romváry). Reuma, köszvény és bőrkiütések esetén ugyancsak hasznos (Varró Aladár Béla). Előnyösen alkalmazható ekcéma, allergia és penészgombák ellen is.

Tejoltó galaj Vese-, epe-, máj- és légzőszervi megbetegedések ellen használják (Rápóti–Romváry). Gyulladásgátló, görcsoldó, vizelethajtó, izzasztó (Varró Aladár Béla), előnyösen befolyásolja a nyirokrendszer, valamint a pajzsmirigy és a lép működését.

Sárga tárnics (tárnicsgyökér) – Gyomor- és idegerősítő, hasznos felfújódás ellen, lázcsillapító, javítja a vérképet (Varró Aladár Béla). Étvágygerjesztő, enyhe hashajtó (Rápóti–Romváry). Klasszikus keserű gyógynövény, tipikus bitter tonik; baktériumölő, féreghajtó, jótékony hatású májgyulladásban, máj- és lépmegnagyobbodásban (dr. Frawley–dr. Lad).

Földitömjén (hasznos földitömjén) – Fokozza a hurutos nyálkahártyák váladékkiválasztását, köhögéscsillapító, tisztítja a tüdőt, erősíti az étvágyat (Varró Aladár Béla). Vese- és epekőoldó, epehajtó, vizelethajtó, görcsoldó, nyálkaoldó hatású keverékek alkotórészeként alkalmazzák (Rápóti–Romváry). Javítja az emésztést és a gyomorsavtermelést.

Lándzsás útifű (keskenylevelű útifű) – A legfontosabb köhögés elleni gyógynövények egyike. Óvja a nyálkahártyákat, gyulladásgátló hatású (Theiss). Nyálkaoldó, köhögéscsillapító; baktériumok ellen, sebgyógyításra is jó (Rápóti–Romváry). Emellett hasmenés, hólyaggyengeség, asztma esetén is alkalmazzák (Varró Aladár Béla). Használják még a máj megbetegedései, főleg májgyulladás esetén, epekő oldására, székrekedés vagy krónikus légcsőhurut gyógyítására. A penészgombák ellen hatásos germániumot tartalmaz.

Vérontó fű (vérontó pimpó) – Bélhurut, gyomor- és vékonybélgyulladás, hasmenés és belső vérzés ellen hasznos (Rápóti–Romváry). Támogatja a máj működését, baktérium- és vírusellenes hatású. Előnyös az alkalmazása epe- és vesekő esetén.

Máriatövis magjából kivont szilimarin – A szilimarin olyan flavonoidok keveréke, melyek kitűnő hatásúak a máj csaknem minden megbetegedése esetén. Regenerálja a májsejteket, és óvja egyes mérgező anyagoktól. Májzsugorodás (cirrhosis) ellen a legjobb a máriatövis magjában lévő szilimarin. Az abban található flavonoidok hatását kiegészítik a máriatövis biogén aminjai, amelyek transzmetiláció útján regenerálják a májsejteket (dr. Nagy Géza). Emellett máj- és epekőellenes hatású; ajánlják nyombélfekélyre és a menstruáció kimaradására is (Varró Aladár Béla).

Gyermekláncfű (pongyola pitypang) – Tonizálja az epeutakat, hígítja az epét, ezáltal gátolja az epekőképződést, serkenti az epe kiürülését, gyulladásgátló és fertőzésellenes hatású (dr. Nagy Géza). Étvágygerjesztő, emésztést, májműködést serkentő, vizelethajtó, vértisztító, erősítő hatású (Rápóti–Romváry). A hasnyálmirigy és a vese betegségeiben, cukorbetegségben és bőrbetegségekben is alkalmazzák. Levelei salátaként is fogyaszthatók, háromszor annyi C-vitamin van bennük, mint a citromban (dr. Oláh Andor).

Orvosi veronika (veronikafű) – Köhögés csillapítására, asztma és szívasztma ellen használják (Rápóti–Romváry). Hasznos még rekedtség, tüdőbetegségek, lesoványodás, továbbá a vizeletkiválasztó szervek megbetegedései esetén (Varró Aladár Béla). Vizelethajtó, vértisztító, csökkenti a koleszterinszintet, máj- és lépmegbetegedésben, ekcémára szintén alkalmazzák.

Kőtörőfű – Gátolja a kalcium-oxalát kristályok képződését (a legtöbb vesekő alapanyaga). Használják vese- és epekő kihajtására. Izomlazító, görcsoldó, fájdalomcsillapító, vizelethajtó hatású.penészgombák és akne ellen, sejtregenerációra, máj-, lép- és bőrbetegségekben.

Orvosi pemetefű – A légutak, a máj, az epehólyag és a női nemi szervek számára nyújt segítséget, ha azok elnyálkásodtak. Idegnyugtató hatása is ismert (Varró Aladár Béla). Légcsőhurut, étvágytalanság, epe- és májbetegségek esetén hasznos (Rápóti–Romváry). Hatásos segítség gennyesedésre, peptikus fekélyre, szívritmuszavarra, székrekedés ellen.

Istenfa – Gyomorerősítő, féregűző, köptető, hirtelen beteges lesoványodásra is ajánlják (Varró Aladár Béla). Elősegíti a gyomornedv kiválasztását, javítja az anyagcserét, a májműködést, hatásos láz, penészgombák esetén, szívbetegségekben.

Japánbors (szecsuáni vagy vörösbors) – A rutafélék családjába tartozó növény, Kínában őshonos, alacsony növésű fa termésének héja. Csípős, aromás ízű, a kínai ötfűszerpor egyik alkotója. Főleg a máj, a tüdő, a lép, a hasnyálmirigy és a központi idegrendszer (CNS) betegségei esetén előnyös az alkalmazása. Erősítő (tonizáló), baktérium- és vírusellenes hatású, kiűzi a bélparazitákat.

A fent részletezett gyógynövények mindegyike koncentrátum formájában megtalálható az Energy cég Regalen termékében – a hatásukat erősítő, ásványi anyagokból és illóolajokból származó, valamint bioinformációkkal együtt.

A Regalen illóolajai menta, nagyvirágú bársonyvirág, kardamom, levendula, indiai nárdus, majoránna, vetiver, fahéj, rózsaillatú muskátli – előnyösen egészítik ki a 14-féle gyógynövény harmonizáló és regeneráló hatását, jótékonyan befolyásolják a máj, az epehólyag és az egész emésztőrendszer működését.


A Regalenben lévő, ásványi anyagokból származó információk sorában többek között megtalálhatók a malachit és a bizmut rezgései. E gyógyító ásványok legjellemzőbb tulajdonságai közül érdemes kiemelni a következőket:


A malachit támogatja a szervezet méregtelenítését és savtalanítását, lökést ad a test öngyógyító folyamatainak. Görcsös fájdalmak, gennyesedés és a gyulladások minden fajtája ellen alkalmazható. Erősíti a hasnyálmirigyet, a szívizomzatot és a gerincoszlopot. Javítja a látást. Férfiaknál és nőknél egyaránt fokozza a termékenységet.
Segít a malachit a lelki sebek begyógyításában, visszavezet lelki egyensúlyunkhoz, harmóniánkhoz. Érzelmi szempontból is kiegyensúlyozó hatású, hozzájárul a félelmek leküzdéséhez, a lelki blokádok feloldásához.


A bizmut az emésztésre ható, fontos nyomelem. Már a középkor neves orvosa és természettudósa, Paracelsus használt bizmutsókat – a higany és az antimon sói mellett – a „fémbetegségek” gyógyítására. A bizmuttal a későbbiekben elsősorban a hasmenés és a fekélybetegségek gyógyításában értek el jó eredményeket, és a korszerű gyógyszeripar is alkalmazza.

Hogyan segítsük a máj munkáját?

1. Fogyassz májtisztító ételeket és italokat:

  • Zöldségek: Fogyassz sok friss zöldséget, különösen a klorofillban gazdagokat, mint például a spenót, a kelkáposzta, a petrezselyem és a brokkoli.
  • Gyümölcsök: Különösen a citrom, a grapefruit és a körte segíthet a máj tisztításában és serkenti az epetermelést.
  • Méregtelenítő italok: Igyál sok vizet, zöld teát és friss zöldség- vagy gyümölcsleveket, hogy segítsd a szervezet tisztítását és hidratálását.

Természetes, tápláló ételek fogyasztása segíthet az energiaszint növelésében és a tavaszi fáradtság leküzdésében. Íme néhány egyszerű és ízletes recept, melyek segíthetnek:

 Zöld smoothie:

  • Hozzávalók:
    • 1 banán
    • 1 csésze spenót levelek
    • 1/2 csésze görög joghurt vagy mandulatej
    • 1 evőkanál méz vagy juharszirup
    • Friss citromlé ízlés szerint
  • Elkészítés: Minden hozzávalót turmixgépbe helyezünk, majd addig turmixoljuk, amíg sima állagú nem lesz. Igény szerint hozzáadhatunk jégkockát is.

 Quinoa saláta friss zöldségekkel:

  • Hozzávalók:
    • 1 csésze főtt quinoa
    • 1 kígyóuborka, kockákra vágva
    • 1 paradicsom, kockákra vágva
    • 1/2 csésze feta sajt, apróra vágva
    • 1/4 csésze apróra vágott petrezselyem
    • 1 evőkanál olívaolaj
    • Friss citromlé ízlés szerint
    • Só és bors ízlés szerint
  • Elkészítés: Egy tálban keverjük össze a főtt quinoát, kígyóuborkát, paradicsomot, feta sajtot és petrezselymet. Adjuk hozzá az olívaolajat, friss citromlevet, sót és borsot, majd alaposan keverjük össze. Hagyjuk állni néhány percig, hogy az ízek összeérjenek.

Avokádós toast:

  • Hozzávalók:
    • 2 szelet teljes kiőrlésű vagy rozs kenyér
    • 1 érett avokádó
    • Só és frissen őrölt fekete bors ízlés szerint
    • Választható: friss paradicsom, uborka vagy feta sajt a tetejére
  • Elkészítés: Pirítsuk meg a kenyérszeleteket. Az avokádót törjük össze egy tálban villával, majd terítsük meg vele a pirítóst. Sózzuk és borsozzuk ízlés szerint, majd tetszőlegesen díszíthetjük friss zöldségekkel vagy sajttal.

2. Kerüld a nehéz és feldolgozott ételeket:

  • Az egészségtelen étrend, különösen a magas zsír- és cukortartalmú ételek, valamint a feldolgozott élelmiszerek terhelik a májat. Próbáld meg kerülni ezeket az ételeket és helyettesítsd őket friss, teljes értékű, természetes alapanyagokkal.

3. Támogasd a májat gyógynövényekkel:

  • Sárga gyökér: Ez a gyógynövény segíthet a máj tisztításában és méregtelenítésében.
  • Cikória gyökér: A cikória támogatja az emésztést és serkenti az epeáramlást, így segíthet a májnak a méreganyagok eltávolításában.
  • Máriatövis: Ez a gyógynövény híres májvédő tulajdonságairól és segíthet a májsejtek regenerálódásában.
Tonizáló gyógynövények:

Egyrészt tápanyagokkal látják el szervezetünket, másrészt jótékonyan segítik a szerveink és az egész testünk megfelelő működését. Például a gyermekláncfű a májat tonizálja, a galagonya a szívet, a tüdőfű a tüdőt, a csicsóka pedig az idegrendszert.

A tavaszi gyógynövények többsége tápanyagokkal látja el a szervezetünket (tyúkhúr, csalán, piros árvacsalán, gyermekláncfű stb.), ugyanakkor tonikumként is működnek, támogatják a szervezet megfelelő működését, egyensúlyba kerülését. Ha úgy tetszik, méregtelenítő hatásúak, bár ez az elnevezés az utóbbi időben sok félreértésre és támadásra adott okot, ezért szeretem jobban a szervezet működését támogató kifejezést. Bár kétségtelen tény, hogy segítenek felfrissíteni és megújítani szervezetünket.

A tonizáló gyógynövényeket roboráló (felépülést segítő) gyógynövényeknek is nevezhetjük, hiszen betegségek idején, illetve a felépülés időszaka alatt rengeteg tápanyaggal látják el a szervezetet, ezzel segítik a felépülést és az energia visszanyerését.

Tavaszi teakeverék gyógynövényekkel – hozzávalók

2 rész tyúkhúr
2 rész útifű(keskenylevelű vagy széles útifű is lehet)
2 rész csalánlevél
1 rész ragadós galaj
1 rész gyermekláncfűlevél
1 rész bojtorjángyökér

2 ek. szárított keverékből vagy egy maréknyi friss keverékből készül a tea.

2 dl kb. 40 Celsius fokos vízzel felöntjük a gyógynövényeket, és legalább 4 órán át állni hagyjuk, majd leszűrjük.

Egyszerre nagyobb adag is készülhet, melyet fogyasztás előtt meglangyosíthatunk.

Készíthetünk főzeléket is pl. csalánlevélből.

A csalán vértisztító, roboráló, sok ásványianyagot tartalmaz. A tavaszi fáradtság elűzésére az egyik leghatásosabb gyógynövény. A benne található kovasav jótékonyan regenerálja a téli időjárástól és vitaminhiányosabb étrendtől megviselt bőrt, körmöket és hajat.

A zsenge csalánhajtások március végén-április elején legalkalmasabbak a finom tavaszi főzelék elkészítéséhez. A spenóthoz hasonlóan lefagyaszthatjuk a leveleket, így télen is élvezhetjük a csalánfőzelék áldásos hatásait. (A leveleket dinszteljük meg, pürésítsük, majd kisebb dobozokban tegyük a fagyasztóba.)

Csalánfőzelék hozzávalói

kb. 1 kg friss csalán
kb. 4-5 dl tej (gabonatej is lehet)
3 ek. liszt (zabpehely, teljes kiőrlésű, stb. ízlés szerint)

2 gerezd fokhagyma
őrölt szerecsendió
őrölt fehérbors

Csalánfőzelék elkészítése

1. A csalánt több váltott vízben mossuk át alaposan, egy rövid időre áztassuk is be, hogy az esetleges apró rovaroktól megszabaduljunk. A gyűjtéskor a levelek és zsenge hajtások közé került vastagabb szárrészeket válogassuk ki, dobjuk el. (A mosáskor se érjünk kezünkkel a levelekhez, viseljünk gumikesztyűt vagy használjunk konyhai csipeszt, fakanalat a levelek megfogásához.)

2. Egy nagyobb lábasba tegyük bele a leveleket, öntsünk alá egy kevés vizet, gyújtsunk alá, és dinszteljük a leveleket, amíg összeesnek és mindegyik haragos színűre változik. A megfonnyasztott leveleket a vízzel együtt öntsük aprítógépbe, turmixgépbe, vagy merülőmixerrel pépesítsük.

3. A pépet tegyük egy lábasba, adjunk hozzá sót, adjuk hozzá a pépesített fokhagymát és a tejet is kb. fél deci kivételével. Kezdjük el melegíteni a pürét, a maradék tejjel keverjük simára a lisztet.

4. Ha felforrt a csalánpép, adjuk hozzá a lisztes tejet, majd jól forraljuk ki a főzeléket, hogy ne maradjon lisztes ízű és besűrűsödjön. (Ha túl híg lenne a főzelék, egy kevés vízzel keverjünk el még egy kis lisztet, és adjuk a főzelékhez, ezzel is jól forraljuk át, ha sűrű lenne, tejjel vagy vízzel hígítsuk.)

5.  Spenót módjára tálalhatjuk tükörtojással vagy főtt tojással, de kínálhatunk hozzá egyéb ízlés szerinti feltétet is.

4. Mozogj rendszeresen:

  • A rendszeres testmozgás serkenti a vérkeringést és segíthet a méreganyagok eltávolításában a szervezetből. Próbálj meg minden nap legalább 30 percet mozogni, akár séta, kerékpározás, vagy egyéb tevékenység formájában.

5. Kerüld a túlzott alkoholfogyasztást:

  • Az alkohol terhelheti a májat és akadályozhatja annak megfelelő működését. Próbálj meg mértékletesen fogyasztani, vagy teljesen kerülni az alkoholt, hogy csökkentsd a máj terhelését és segíts a regenerációjában.

Ezek az egyszerű, ám hatékony módszerek segíthetnek támogatni a máj munkáját tavasszal és hozzájárulhatnak az egészséges életmód fenntartásához és a revitalizálódáshoz.

Bízom benne, hogy tudtam egy kicsit segíteni, ha támogatnád a szervezeted a megújulásban. 🙂

A holnap hírlevélben további recepteket és ötleteket ajánlok.

Ha érdekesnek találod, amikről írok és van kedved hasonlókról olvasni, akkor iratkozz fel a hírlevélre is. 

Legyen csodaszép napotok! 🙂

Marianna